Na co si dát u terárií pozor?

Terárium HAD DELUX

Terária jsou více než jen umělý domov pro celou řadu tvorů nebo rostlin, ale je to také krásná dekorace. Řada lidí se snaží, aby jejich terária vypadala k světu a to se snaží podpořit tím, že do nich umísťují věci, které do terária rozhodně nepatří nebo se o terárium špatně starají. Představíme si, na co byste si měli u terárií dávat pozor.

​Žádné sukulenty

Sukulenty nepatří do uzavřených terárií. Jsou vhodné do květináčů nebo na skalku, ale do terária nepatří. Terária jsou obvykle uzavřené prostory, ze kterých neuniká vlhkost. Jaké rostliny potřebují vysokou vlhkost? Kapradiny, vraneček, mechy a další. Většina sukulentů vysokou vlhkost nesnese a také potřebují mnoho světla. Pokud umístíte krytou skleněnou nádobu na místo, kde je mnoho světla, co se stane? Vaše rostliny se v nádobě doslova upečou. Rostliny, které mají rádi mnoho vlhkosti, tak mají rády obvykle i málo světla, což je činí vhodnějšími pro život v teráriu.

Když děláte terárium, najděte rostliny s tenčími listy, které naznačují, že potřebují vyšší vlhkost. Vyhněte se sukulentům a kaktusům. Připravujete se na neúspěch a zklamání, nemluvě o nádobě plné mrtvých a kašovitých sukulentů.

​Příliš mnoho nebo málo světla

Terárium vypadá nádherně, když je umístěno na okenním parapetu. Zvláště když slunce začne proudit přes prosklené terárium. Sklo však může působit jako lupa a může způsobit spálení rostlin ve vašem teráriu. Nejlepší je tedy držet je mimo přímé sluneční světlo. Kromě toho mohou teploty v teráriu dramaticky stoupat, což způsobuje příliš mnoho vlhkosti, zejména u uzavřených terárií. Zkuste tedy omezit množství přímého slunečního světla, které vaše terárium dostane.

S tím, co bylo řečeno, nedoporučujeme, abyste své terárium udržovali zase ve tmě, protože rostliny potřebují k přežití trochu světla. Terária jsou často plná rostlin vyžadujících jen málo světla, ale nějaké světlo k životu skutečně potřebují. Postarejte se proto o přiměřené množství světla, ani mnoho, ani málo.

​Příliš vody

Jste zvyklí zalévat rostliny? V případě terárií buďte opatrní. Pokud máte uzavřené terárium, můžete zalévat jednou za měsíc. Otevřená terária těží ze zalévání každých 3–6 týdnů.

​Příliš blízko tepelných zdrojů

Mějte na paměti, kde můžete vaše terárium umístit, protože příliš mnoho tepla zabije vaše rostliny. Nejlepší je vyhnout se oblastem blízko radiátorů nebo krbů, protože na vašich rostlinách uvidíte rychlé zhoršení.