Jak chovat sklípkany?

Chovat sklípkany jako domácí mazlíčky může být fascinujícím koníčkem. Je zajímavé je sledovat, zabírají relativně málo místa a péče o ně je poměrně snadná. Sklípkani však nejsou tou nejlepší volbou, pokud chcete domácího mazlíčka, se kterým můžete manipulovat, protože jsou obvykle jedovatí. Sklípkanovití zahrnují kolem 1000 druhů, pocházejí z mnoha oblastí a podnebí, včetně suchých, subtropických a tropických míst.

Chování a temperament

Nejlepší pro začátečníky je například sklípkan kadeřavý. Má tendenci se pohybovat pomaleji, což usnadňuje jakoukoli nezbytnou manipulaci. Sklípkan huňatý je často citován jako stromový pavouk a tudíž nevhodný pro začátečníky. Obecně platí, že druhy žijící na stromech jsou náročnější na péči, protože jsou rychlí a pohybliví, což ztěžuje manipulaci.

Obecně se manipulace nedoporučuje, s výjimkou případů, kdy je to nutné, například vysunutí pavouka z jeho krytu za účelem čištění. V takovém případě je nejlepší přemístit pavouka do malého kontejneru pro přepravu, než ho přemístit do rukou.

Sklípkani jsou obecně poslušní, a proto někteří lidé umožňují svým pavoukům chodit po jejich tělech. Mohou však kousnout, pokud se cítí ohrožení, a jejich kousnutí je jedovaté. Několik druhů, které obvykle nejsou chovány jako domácí mazlíčci, mají jed, díky kterému mohou být lidé i usmrceni. Ale pro většinu druhů je toxicita jejich jedu velmi podobná toxicitě včel nebo vos. Může to způsobit ošklivou lokální reakci, která zahrnuje bolest, zarudnutí a otoky, i když u některých lidí se mohou objevit závažnější alergické reakce, které vyžadují okamžitou lékařskou péči.

Dalším problémem při manipulaci je podráždění pokožky drobnými ostnatými chloupky na břiše. Pokud se cítí ohroženi, pavouci často uvolňují tyto chloupky, které se mohou dostat do vaší pokožky a způsobit svědění a podráždění. Navíc, pokud se vám chloupky dostanou do očí, mohou způsobit vážný zánět.

Zatímco jejich obranné mechanismy do jisté míry komplikují jejich celkovou snadnost péče, jinak je jednoduchá. A jsou dobrou volbou pro lidi, kteří chtějí klidné zvíře, které nevyžaduje velkou pozornost. Očekávejte, že každý týden strávíte několik hodin krmením a čištěním. Pak si můžete jednoduše užít pozorování tohoto jedinečného zvířete. Tento tvor je obecně nejaktivnější, když loví živou kořist. Jinak obvykle stráví spoustu času ve zdánlivě klidném stavu.

Bydlení

Pavouci nejsou společenská zvířata a obecně by měli být chováni v teráriu. Potřebují bezpečné víko ke svému výběhu, protože mohou být únikovými umělci, ale víko musí mít také ventilaci.

Pokud žijí v terénu je obecným pravidlem, že délka krytu by měla být přibližně třikrát větší než rozpětí nohou pavouka a šířka krytu by měla být zhruba dvojnásobná než jeho rozpětí nohou. Výška musí být pouze přibližně stejná jako rozpětí nohou pavouka. U druhů žijících na stromech zvolte také výběh, který je třikrát delší než délka nohou a dvakrát větší než šířka nohou. Výška by měla být zhruba 30cm. Zahrňte větve, na které může pavouk vylézt a postavit si sítě.

Spodní část krytu vyložte vrstvou vermikulitu nebo vermikulitu smíchaného se zalévací půdou nebo rašelinou, která je alespoň 5-10cm hluboká, aby se umožnilo zavrtání. Váš sklípkan také potřebuje místo, kde se schovat. Kousek korkové kůry, napůl dutý kmen (často dostupný v obchodech se zvířaty) nebo napůl hliněný květináč na boku jsou dobré možnosti.

Sklípkani nepotřebují jasná světla a měly by být chráněny před přímým slunečním světlem. Také obecně nepotřebují žárovky, protože většině druhů se dobře daří při pokojové teplotě. Některé druhy vyžadují vysokou vlhkost, čehož lze dosáhnout každodenním mlžením krytu.

Podle potřeby vyčistěte kryt a denně vyjměte nespotřebované jídlo. Obecně se doporučuje provést úplné čištění, včetně výměny vermikulitového lůžka, každé čtyři až šest měsíců.

Jídlo a voda

Nakrmte sklípkana cvrčky doplněnými jiným hmyzem, včetně červů a švábů. Velkým sklípkanům lze dokonce podat růžové myši a malé ještěrky.

Dospělí mohou dostávat krmení zhruba jednou týdně, zatímco mladiství mohou jíst každý den nebo dva. Jednoduše upusťte kořist blízko místa, kde je váš pavouk v krytu. Krmení se nejlépe provádí večer, kdy je pavouk aktivnější. Poraďte se s veterinářem ohledně vhodného množství a odrůdy ke krmení vašeho pavouka, protože to se může lišit podle věku, velikosti a druhu.

Vždy byste měli mít k dispozici malou misku čerstvé vody. Do misky můžete umístit oblázky, abyste pavoukovi preventivně poskytli něco, na co vyleze, aby se neutopil.

Běžné zdravotní problémy

Největší hrozbou pro sklípkany je šance, že spadnou nebo spadnou z velké výšky. Pád může způsobit vážné zranění, například prasklé břicho. Ujistěte se tedy, že je kryt bezpečný, a buďte opatrní, pokud s pavoukem manipulujete.

Nekrmte pavouka během procesu línání, což může trvat několik dní. Živá kořist může pavouka zranit, zatímco jeho nový exoskeleton tvrdne. S pavoukem by navíc nikdy nemělo být manipulováno během procesu línání. Může trvat až dva týdny, než se pavouk po línání úplně zotaví.