Chováme štíra
Všichni štíři jsou nočními tvory a většina pochází z tropických oblastí. Po celý den zůstává většina druhů v podzemí ve vykopaných norách, i když některé druhy odpočívají nad zemí, visí na skalách a větvích nebo pod uvolněnou kůrou. Pokud jde o bezobratlé, štírové žijí relativně dlouho a některé druhy se dožívají 6-7 let.
Důvody pro vlastnictví štíra
Důvody pro vlastnictví štíra by nikdy neměly nikdy zahrnovat „pro jeho vzrušení“. Vlastnit štíra, abyste se mohli předvést svým přátelům, to je nesmírně nezodpovědný přístup. Jediným důvodem, proč chovat štíry, je pozorovat toto brilantní zvíře.
Bydlení
Většina druhů štírů může být chována v malých skupinách a vyžaduje relativně málo péče. Hlavními požadavky (stejně jako u většiny bezobratlých zvířat) jsou, že kryt musí být bezpečný a je potřeba jej udržovat na vhodné teplotě a vlhkosti. Štíři se nejlépe chovají ve skleněném teráriu s uzamykatelným víkem.
Typ substrátu použitého ve vašem teráriu závisí na konkrétním druhu štíra, který vlastníte, a spadají do dvou velmi základních typů: lesní druhy a pouštní druhy.
Lesní druhy, například rody Pandinus a Heterometrus, pocházejí z Afriky a Asie a vyžadují teplé a vlhké podmínky. Do terária by měla být umístěna hluboká vrstva rašelinového kompostu (6-7 cm), která může být pokryta štěpkami z kůry orchidejí. Horní část podkladu by měla být každý den postříkána vodou, nikdy však do takové míry, aby byla velmi vlhká. Je třeba dbát na to, aby podklad nezplesnivěl nebo nebyl pokrytý houbami.
Pouštní druhy, například rody Centruroides, Buthus a Androctonus (a mnoho dalších), vyžadují značně sušší podmínky. Terárium by mělo být vyplněno přibližně 10 cm hrubého písku, pouštní štíři vyžadují malou vlhkost a zřídka je třeba je zamlžovat.
Terárium můžete ozdobit plochými kousky dřeva, korkovou kůrou nebo kousky keramického květináče, díky nimž bude nejen vypadat atraktivněji, ale dá svým štírům něco, do čeho se zahrabou.
Topení
Štíři jsou noční tvorové a jako takoví nemají žádné kladné požadavky na světlo. Nejlepším způsobem ohřevu nádrže je použití tepelné podložky. Vhodně velkou tepelnou podložku lze zakoupit ve vašem místním obchodě se zvířaty. Dobrá tepelná vrstva by měla udržovat teplotu terária na 25 °C. Tepelnou podložku byste měli umístit tak, aby pokrývala přibližně jednu třetinu základny terária. Tím se vytvoří teplotní gradient a škorpióni se mohou pohybovat mezi teplými a chladnějšími oblastmi a regulovat svou tělesnou teplotu.
Je důležité si uvědomit, že pokud je teplota příliš vysoká, škorpióni se zavrtají do substrátu, aby se vyhnuli horku, bohužel se tím dostanou blíže k tepelné podložce a existuje nebezpečí, že se přehřejí a zemřou. Z tohoto důvodu by termální vrstva neměla pokrývat celou základnu terária a může být vhodné vypnout podložku během obzvláště teplých letních kouzel (to samozřejmě záleží na tom, kde žijete).
Alternativním přístupem, který se vyhne problému hrabání štírů směrem k tepelné podložce, je připevnění tepelné podložky na stranu nádrže, nikoli její umístění pod ni. To umožňuje, aby se štír bezpečně zahrabal nebo se ochladil pohybem na nejvzdálenější stranu od tepelné podložky.
Důrazně se také doporučuje, aby chovatelé štíra používali teploměry (například ty, které jsou k dispozici pro použití u plazů) ke sledování teplot na různých místech v nádrži a zajištění dobrého teplotního gradientu.
Krmení
Všichni štíři jsou masožravci, kteří jedí hmyz, pavouky a dokonce i malé ještěrky a hady. Množství potravy, které váš štír potřebuje, bude záviset na druhu a velikosti. Velký štír (např. Pandinus imperator) bude často jíst dva nebo tři dospělé cvrčky týdně. Nejlepší je krmit své štíry v noci, aby se jejich chování více podobalo chování divokých štírů. Štíři se nebudou správně krmit, pokud budou chováni v nevhodných podmínkách, takže zbytky jídla mohou naznačovat, že něco není v pořádku.
Pokud si necháváte živé jídlo pro svého štíra, měli byste také zajistit, aby živé jídlo bylo uchováváno ve vhodných podmínkách (přiměřený prostor, správná teplota a vlhkost a přístup k jídlu a vodě).
Zacházení
Druhy patřící do rodu Pandinus nebo Heterometrus jsou obecně považovány za poslušné a relativně neškodné, avšak jiné druhy jsou potenciálně smrtelné. Pokud se svými štírmi musíte zacházet, je nejlepší to udělat velmi jemně pomocí dlouhého páru pinzet.
Dostupné druhy
Z 1 500 druhů štíra má asi 100 druhů jedovaté bodnutí, které může být pro člověka nebezpečné. Pouze odborníci však dokážou poznat rozdíl mezi mnoha štíry a neexistuje způsob, jak zjistit, kteří jsou nejnebezpečnější. Abyste je mohli správně identifikovat, musíte často spoléhat na svého dodavatele. Pokud si nejste jisti, že má potřebné odborné znalosti, kupte si své štíraho jinde.