Chov chameleonů
Chameleoni jsou úžasní tvorové, ale nejsou to mazlíčci pro každého. Vzhledem k tomu, že jejich požadavky na péči jsou zcela specifické, chameleoni nejsou vhodné pro začátečníky. Mnoho lidí je chce chovat pro jejich fascinující schopnost měnit barvu.
Chování a temperament
Mladí chameleoni mají obvykle matnou šedou/hnědou barvu a mohou trochu měnit odstíny. Kolem pěti měsíců věku se vyvíjí barva dospělých, schopnost měnit barvy a je vidět řada barev, včetně zelené, modrozelené, tyrkysové a černé. Měnící se barvy poskytují maskování, regulaci teploty a způsob komunikace s jinými chameleony. Chameleoni mění barvy v reakci na vzrušení, stres, teplotu, světelné podmínky, přítomnost dalšího chameleona a další vlivy.
Chameleoni používají své jazyky k chytání kořisti. Jazyk chameleona může být až 1,5krát delší než jeho tělo, což umožňuje chameleonům chytat hmyz z dálky. Jedí především hmyz, ale někteří budou jíst vegetaci a malé bezobratlé.
Nohy chameleonů mají tři prsty, které umí pevně chytit větev, což jim dává dobrou přilnavost na větvích stromů, na kterých tráví většinu času. Mnoho druhů má také chápavé ocasy. Mají kulové oči, které se otáčejí jako věže a pohybují se samostatně, což jim umožňuje skenovat široké okolí, aby lovili potravu a dávali pozor na predátory.
Péče o chameleona
Díky přirozeným zvykům chameleonů je péče o ně obtížná. Chameleoni jsou stromoví, což znamená, že žijí výhradně na stromech. Potřebují klece s dostatkem listů pro lezení a soukromí a výběh musí být docela velký.
U větších chameleonů by měla být klec o rozměrech 0,9m x 0,9m x 1,2m, ale čím více prostoru, tím lépe. Je nutná dostatečná ventilace a klec stíněná ze tří stran, nejlépe potažená vinylem, aby se chameleon o klec nezranil.
Pro lezení je třeba zajistit větve různých průměrů a většina prostoru klece by měla být vyplněna těmito větvemi nebo živými listy. Zajistěte, aby rostliny nebyly toxické, protože chameleon může listy jíst. Je třeba se vyhnout substrátu tvořenému malými částicemi (jako je štěrk, písek, kůra nebo mech), aby se zabránilo tomu, že je chameleon náhodně sní při chytání kořisti.
V chameleonově výběhu musí být také několik vyhřívaných oblastí různých teplot. Někteří chameleoni jsou šťastnější při vyšších teplotách, jiní při nižších teplotách. Nezapomeňte prozkoumat specifika vašeho plemene.
Chameleoni získávají vodu z kapiček na listech, takže zpravidla vodu z misky neberou. Adekvátní příjem vody musí být zajištěn buď odkapávacím systémem, nebo zamlžením krytu nejméně dvakrát denně.
Odkapávací systémy lze zakoupit nebo vyrobit z nádoby na vodu s dírkou umístěnou na horní straně klece, nebo dokonce umístěním kostek ledu na horní část klece, aby se pomalu tavily a odkapávaly do klece. Pokud je použit odkapávací systém, udržujte umístění zavlažování konzistentní, aby chameleon věděl, kde najít vodu. Zamlžení také pomůže udržet hladinu vlhkosti nahoře.
U odkapávacího systému by měla být přebytečná voda shromažďována a odstraňována, aby se zabránilo příliš vysoké vlhkosti.
Světlo
Chameleoni potřebují vystavení UVA a UVB paprskům. Kromě vystavení přirozenému slunečnímu světlu otevřeným oknem (sklo odfiltruje téměř veškeré potřebné UV záření) pomůže chameleonům zůstat šťastnými a zdravými. UVB světla by měla svítit 10 hodin denně
Jídlo a voda
Zdá se, že si chameleoni nejlépe pochutnají na různých druzích hmyzu, takže byste se měli pokusit nakoupit co nejvíce druhů hmyzu. Cvrčci, červi a švábi jsou ideální.
Krmivo by mělo být před krmením naplněno vápníkem a mělo by být poprášeno doplňkem vápníku. 2Některé výživné listové zeleniny (vyvarujte se špenátu, hlávkového salátu a zelí) a další zelenina a ovoce mohou být nabízeny v malých množstvích, protože chameleoni je občas konzumují.
Běžné zdravotní problémy
Mnoho chameleonů trpí nedostatkem vápníku a vitaminu A, obvykle důsledkem špatné stravy. Jsou také náchylní k hnilobě v ústech nebo stomatitidě, což je infekce kolem úst, která vykazuje zarudnutí a nadměrné sliny nebo slintání.
Dalším častým onemocněním chameleonů je metabolické onemocnění kostí. Tento stav, který může být smrtelný, pokud nebude správně ošetřen, způsobí, že kosti chameleona budou houbovité. Budou vypadat letargicky a mohou ztratit chuť k jídlu.
Stejně jako u jiných stavů, kdy se váš mazlíček zdá nemocný nebo stresovaný, je nejlepší se poradit s veterinářem, který se specializuje na plazy. Snažte se vyhnout domácím lékům, než se poradíte s veterinářem.
Výběr vašeho chameleona
Při výběru chameleona je nejlepší najít chameleona chovaného v zajetí. Exempláře chycené v divočině jsou obvykle extrémně náchylné, nesou velké zatížení parazity a mají potíže s aklimatizací na podmínky v zajetí. Vybírejte druhy vhodné pro začátečníky.